Na trądzik cierpi większość nastolatków i spora liczba osób dorosłych. Choroba, w której trakcie pojawiają się nieestetyczne pryszcze, wągry i zaskórniki dotyka niemal wszystkich w fazie dojrzewania.

Trądzik jest zmianami skórnymi wywoływanymi przez rozchwianie gospodarki hormonalnej w organizmie, a zwłaszcza gruczołów łojowych i meszków. Zmiany powodują nadprodukcję sebum, w wyniku której skóra twarzy czy pleców staje się znacznie bardziej tłusta i lepka. Na jej powierzchni namnażają się bakterie, powstaje do zablokowania porów i powstawaniu stanów zapalnych, którym efektem są czerwone krostki, twarde guzki i cysty.

Jak skutecznie i szybko pozbyć się trądziku, by cieszyć się pełną blasku i zdrową skórą? Jakie są tabletki na trądzik i czym się charakteryzują oraz jakie są domowe sposoby na pozbycie się trądziku?

Co powoduje powstawanie trądziku ?

Trądzik pospolity to przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego. Najczęściej towarzyszy jej łojotok, a proces chorobotwórczy cechuje się występowaniem otwartych i zamkniętych zaskórników na skórze, torbieli ropnych, guzków, grudek i krost.

Przy występowaniu trądziku niewątpliwie istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Jeśli u innych członków rodziny występowały lub występują zmiany trądzikowe, bardzo prawdopodobne jest, że i u nas będą występować. Łojotok może być bezpośrednim wynikiem nadmiernej produkcji hormonu androgenowego. Mimo tego, że trądzik nie jest chorobą infekcyjną, u osób, które chorują na to schorzenie, stwierdza się wiele bakterii z rodziny Propionibacterium acnes i grzybów Malassezia furfur. Znajdują się one w wykwitach skórnych. 

Czynniki wywołujące stres psychiczny również mogą w pewnym stopniu nasilać powstawanie trądziku. Wzmożone pocenie w gorącym i wilgotnym klimacie nasila objawy i utrudnia ich złagodzenie. Warto pamiętać, że nie można samowolnie wyciskać zmian chorobowych, doprowadza to jedynie do zaognienia stanu zapalnego.

Zobacz:  Nonacne - Opinie, Cena, Efekty, Skład - [Recenzja]

Należy prawidłowo pielęgnować skórę trądzikową i stosować suplementację farmakologiczną. Kolejną przyczyną powstawania trądziku jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry i używanie kosmetyków, które mogą zatykać ujścia mieszków włosowych, oraz preparatów drażniących na bazie alkoholu.

Jak pielęgnować skórę trądzikową ?

Cera trądzikowa to taka, na której widoczne są liczne krostki, zaskórniki i grudki, jest również tłusta i lepka w dotyku. Grudki na jej powierzchni są bolesne w dotyku, wybrzuszone, lecz schowane pod skórą. Mogą pojawiać się wągry, czyli czarne lub brązowe kropki niewielkich rozmiarów, które wypełniają ujście gruczołów łojowych. Kluczem do zmniejszenia się objawów choroby jest odpowiednie i codzienne dbanie o cerę trądzikową oraz dobór odpowiednich kosmetyków.

Kosmetyki nie powinny zawierać w składzie etanolu, który powoduje ubytek płaszcza hydrolipidowego. Oczyszczanie skóry należy wykonać codziennie rano i wieczorem. Można do tego użyć pianki, emulsji lub toniku w płynie. Nie można zapominać o cotygodniowym peelingu złuszczającym, najlepiej wykonywać peeling enzymatyczny, który nie uszkodzi powstałych krost i grudek.

Cera trądzikowa wymaga stosowania kremów na dzień i na noc, które dostarczą jej wnętrzu odpowiednich składników odżywczych. Kremy powinny być delikatnej konsystencji, nie zbyt tłustej, tak by nie pozostawały nieestetycznej lepkiej warstwy. Dobry krem do skóry trądzikowej powinien mieć wysoki filtr SPF chroniący przed działaniem promieni słonecznych. Warto zadbać o to, by do wycierania twarzy używać specjalnie przeznaczonego do tego ręcznika. W czasie codziennej aktywności należy pilnować się, by nie dotykać twarzy brudnymi rękoma i nie starać się wyciskać krostek.

Tabletki na trądzik

Tabletki na trądzik w swym składzie zawierają szereg witamin, składników odżywczych i ekstraktów z ziół, dzięki czemu poprawiają stan skóry w trakcie leczenia trądzika pospolitego.

royal skin 500 na pryszcze

Jednym z suplementów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest Royal Skin 500. Tabletki Royal Skin 500 zawierają w swoim składzie biotynę, cynk, kolagen, kwas hialuronowy i kwas L-askorbinowy. Tabletki należy przyjmować systematycznie, nie więcej niż dwie kapsułki dziennie. Suplement diety likwiduje zatkane pory, reguluje wydzielanie sebum i skutecznie powstrzymuje powstawanie nowych krostek. Dodatkowo dzięki kwasom hialuronowym i l-askorbinowym wygładza cerę, nadaje jej blasku i świeżości. 

Zobacz:  Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie
derminax tabletki na pryszcze

Derminax to kolejny lek dostępny bez recepty pozwalający ograniczyć powstawanie pryszczy. Derminax nie tylko pomaga uporać się z trądzikiem, lecz eliminuje blizny, krostki i inne skazy powstałe na powierzchni skóry. Pomaga także w uregulowaniu hormonów odpowiedzialnych za nadmierne wydzielanie sebum, dzięki temu skóra przestaje być tłusta. Tabletki zawierają w składzie ekstrakt z pokrzywy i skrzypu polnego, a także miedź, cynk witaminę C, E, B2 I kolagen. Suplement diety może być stosowany zarówno u nastolatków, jak i dorosłych, jest w pełni bezpieczny. Można go stosować równolegle z antykoncepcją hormonalną, a jego skuteczność została potwierdzona szeregiem specjalistycznych badań naukowych.

nonacne preparaty trądzik

Nonacne to kolejny suplement diety, warty zastosowania, jeśli uporczywie borykamy się z trądzikiem. Wspomaga on każdy typ skóry w walce z tą chorobą. Trafia prosto w źródło problemu i działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Nowatorski produkt przeciwtrądzikowy kryje w swoim składzie czerwoną koniczynę, Sarsaparille, wyciąg z pestek winogron, liść pokrzywy, witaminę C i cynk. Nonacne pomaga zapobiegać powstawaniu nowych zmian i redukuje już powstałe, jest polecany osobom w każdym przedziale wiekowym. Dzienna dawka suplementu diety nie powinna przekraczać dwóch kapsułek.

Domowe sposoby na pozbycie się trądziku

Domowym sposobem na pozbycie się trądziku jest przede wszystkim odpowiednia dieta. Posiłki powinny być zdrowe i lekkie, by pomogły oczyścić się organizmowi z nagromadzonych toksyn. Na niekorzyść skóry z trądzikiem działają wysoko przetworzone produkty zawierające w składzie duże ilości cukru, soli, tłuszczu. Unikajmy produktów mających w składzie duże ilości emulgatorów i sztucznych barwników. Najlepiej całkowicie odstawić słodycze, alkohol i ostre przyprawy. Tłuste dania należy zamienić na chude ryby i mięso oraz owoce morza. Białe pieczywo zastąpić pieczywem razowym, a olej słonecznikowy-olejem lnianym. Po krótkim czasie napewno zauważymy różnicę.

Na trądzik są pomocne zioła takie jak fiołek trójbarwny, łopian, nagietek czy czarny bez. Wyciągi z ziół mogą być stosowane zarówno zewnętrznie w postaci okładów, jak i wewnętrznie. Bez czarny można stosować w formie maseczki na skórę. Wystarczy zmieszać go z przegotowaną wodą, by otrzymać konsystencję papki, a następnie nałożyć na kilkanaście minut na skórę. Terapie ziołowe mimo tego, że przynoszą wolniejsze rezultaty niż terapia antybiotykami, są bezpieczniejsze dla organizmu.

Zobacz:  Skuteczne składniki kuchenne przeciw trądzikowi

Skuteczną przyprawą w walce z trądzikiem jest ogólnie dostępny cynamon. Dwie łyżeczki cynamonu należy wymieszać z łyżeczką przegotowanej wody. Taką papką należy posmarować miejsca, w których występuje trądzik bądź czerwone plamy. Po trzech, czterech minutach mieszankę należy zmyć z twarzy i nałożyć krem nawilżający.

Kolejną przyprawą, z której możemy zrobić domowy specyfik na trądzik, jest kurkuma. Zawarte w niej kurkuminoidy działają przeciwzapalnie, oczyszczają skórę i wybielaną przebarwienia trądzikowe. 2 łyżeczki kurkumy mieszamy z łyżką miodu i 100 ml jogurtu naturalnego, Całość na 5 minut należy nałożyć na twarz lub inne miejsca dotknięte trądzikiem.

Dobrym sposobem na złagodzenie trądziku jest picie droższy piekarskich, które zawierają duże białka, cynku, żelaza, magnezu czy chromu. Droższe pielęgnują cerę skłonną do trądziku. Po systematycznym stosowaniu pojawia się zauważalne efekty. Skóra stanie się promienna, odżywiona i gładka. Drożdże można rozpuścić w mleku lub wodzie, następnie lekko podgrzać i pić. Picie droższy na trądzik nie może zbyt długo trwać. Kuracja powinna zakończyć się po 2-3 tygodniach, następnie warto zrobić minimum miesięczną przerwę, a w miarę potrzeby, ponownie powtórzyć kurację.