trądzik różowaty

Trądzik różowaty to zmiana skórna pojawiająca się przeważnie w młodym wieku, jednak szacuje się, iż występuje ona u 2 procent populacji na całym świecie. Dolegliwość ta charakteryzuje się występowaniem zaczerwienienia, głównie na ludzkiej twarzy. Może to nastąpić na skutek częstych zmian temperatur lub też spożywania różnego rodzaju potraw, zwłaszcza tych gorących.

To przewlekła choroba skóry, którą trudno jest wyeliminować w pojedynkę, dlatego też tak istotne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który będzie potrafił pomóc pacjentom. Co najważniejsze z takim problemem można udać się m.in. do dermatologa, który powinien zaproponować zainteresowanym odpowiednią metodę leczenia.

Trądzik różowaty występuje nie tylko pod postacią czerwonych pryszczy, ale też krost i grudek. Zmagają się z tym panowie, ale też panie. Zmiany skórne występują nie tylko na twarzy, ale też na głowie, policzkach, podbródku czy też czole. Wiele zależy od tego, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy.

Trądzik różowaty – najczęstsze przyczyny

Trądzik różowaty ma wiele przyczyn, dlatego trudno jest to jasno sprecyzować. W ostatnich latach ta przypadłość zdecydowanie częściej dosięga kobiety, chociaż nie oznacza to tego, iż panowie mogą czuć się w stu procentach bezpieczni. Najważniejszą informacją dla zainteresowanych jest to, iż należy dbać o własną skórę i cały czas ją pielęgnować. Wtedy ma się największe szanse na to, iż takie schorzenie nie wystąpi u danej osoby. Przyczyną występowania trądziku różowatego może być m.in. alkohol, chociaż przyczyn jest zdecydowanie więcej i można do nich zaliczyć:

 • problemy żołądkowe,
 • infekcja bakteryjna,
 • spożywanie gorących potraw,
 • zbyt częste picie kawy,
 • zbyt częste korzystanie z sauny,
 • przebywanie w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze,
 • stresujące życie,
 • ostre potrawy.
Zobacz:  Jak pozbyć się trądziku szybko i skutecznie ?

Jak widać wyraźnie trochę tego jest, więc trudno uchronić się przed trądzikiem różowatym, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla osób, które znajdują się w strefie zagrożenia jest to, aby umówić się na spotkanie z dietetykiem.

To właśnie ten specjalista będzie w stanie doradzić zainteresowanym najlepszą dietę, mając na uwadze wszelkie choroby, zmiany skórne oraz preferencje konkretnych osób. Jeśli jest jednak taka możliwość warto unikać kawy, stresu oraz alkoholu, chociaż nie trzeba z wyrobów alkoholowych nie trzeba od razu całkowicie rezygnować. Zadbanie o swój komfort psychiczny to podstawa sukcesu, przy wielu schorzeniach, na co specjaliści na pewno zwrócą uwagę wielu swoim pacjentom, w każdym wieku.

trądzik różowaty przyczyny

Przyczyną trądziku różowatego może okazać się również nadmierny wysiłek fizyczny, a więc jeśli ktoś zbyt często trenuje i nie daje sobie zbyt dużo czasu na pełną regenerację będzie miał problem z tą przewlekłą chorobą skóry. Warto czasami odpuścić, zatrzymać się i zadbać o swoje zdrowie, aby mieć stuprocentową pewność tego, że zabezpieczy się przed wieloma groźnymi schorzeniami i dolegliwościami.

Trądzik różowaty – jakie objawy mogą wystąpić?

Istnieje wiele objawów występowania trądziku różowatego u danej osoby. Z całą pewnością należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 • zaczerwieniona twarz,
 • rumieńce pojawiające się na policzkach,
 • strupy pojawiające się na skórze głowy,
 • widoczne naczynka na ludzkiej twarzy,
 • wypryski trądzikowe,
 • duża ilość małych krostek,
 • podrażnienia skóry przypominające te, które występują przy podrażnieniach słonecznych.

Jak widać objawów również jest dosyć dużo, a więc nie można ich lekceważyć i regularnie sprawdzać swoją skórę, nie tylko na twarzy, ale też na głowie.

trądzik różowaty objawy

Zawsze o pomoc można poprosić kogoś bliskiego, a jeśli nie ma się takiej osoby obok, można użyć lusterka. Lekceważenie pierwszych objawów trądziku różowatego może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji, więc warto zwrócić się z nimi do profesjonalnego dermatologa, który będzie w stanie pomóc zainteresowanym osobom i wyeliminuje u nich wszelkie zmiany skórne.

Zobacz:  Zinamax - Opinie, Cena, Efekty, Skład - [Recenzja]

Tym samym niektórzy ludzie będą mogli pozbyć się wstydliwego dla nich problemu, który nie prezentuje się na skórze zbyt estetycznie. Co istotniejsze objawy te z biegiem czasu mogą się nasilać, dlatego tak ważne jest podjęcie szybkiego leczenia.

Trądzik różowaty – jak powinno się go leczyć?

Leczenie trądziku różowatego wcale nie jest zbyt prostym w realizacji działaniem, dlatego też konieczna jest pomoc medyczna, chociaż można oczywiście zastosować pielęgnację domową. Istotnym faktem jest jednak to, że samodzielne działanie może zakończyć się fiaskiem, dlatego nie warto zamykać się na pomoc płynącą ze strony wykwalifikowanego specjalisty.

Najpierw trądzik różowaty powinien być odpowiednio zdiagnozowany, a tego nie da się zrobić we własnym domu. Można mieć jedynie podejrzenie, iż dana osoba ma styczność z tą chorobą skóry i wtedy należy bezzwłocznie udać się do dermatologa, który potwierdzi lub odrzuci przypuszczenia takiej osoby.

Po zdiagnozowaniu trądziku różowatego rozpoczyna się właściwe leczenie, które może być dość czasochłonne, jednak specjaliści zalecają przede wszystkim unikania wszelkich produktów i zjawisk, które mogą zaostrzać przebieg tej choroby skórnej. Możemy również stosować tabletki na trądzik.

leczenie trądziku różowatego

Tyczy się to przede wszystkim gorących potraw, ostrego jedzenia, alkoholu, kawy czy też stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego. Ważna w tym zakresie jest także odpowiednia profilaktyka, ponieważ jeśli zostanie ona prawidłowo zrealizowana, wtedy istnieją małe szanse na to, iż będzie się miało styczność z poważnym trądzikiem różowatym. Ważnym krokiem jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do cery wrażliwej, które muszą być delikatne, a najlepiej jeśli będą składać się wyłącznie z naturalnych i ekologicznych składników. W ten sposób pomaga się swojej skórze, regeneruje się ją, odżywia i nawilża. Dzięki temu wszelkie zaczerwienienia i wypryski mogą w końcu ustać.

Gorzej sprawa ma się u osób, które mają styczność z zaawansowanym trądzikiem różowatym. Stosuje się w tym przypadku leczenie miejscowe, a więc pielęgnację przy użyciu kremów, żeli i maści oraz antybiotyki, a konkretniej metronidazol lub erytromycynę. Dobrym wyborem będzie również tetracyklina. Niektóre odmiany trądziku różowatego leczone są również chirurgicznie.

Zobacz:  Skuteczne naturalne metody leczenia trądziku

Trądzik różowaty – co sprzyja jego powstawaniu i jak się zaostrza?

Powstawaniu trądziku różowatego sprzyja przede wszystkim brak profilaktyki, a więc lekceważenie problemu na pewno nikomu nie wyjdzie na dobre. Oczywiście najwięcej problemów mają te osoby, które spożywają na co dzień spore ilości alkoholu oraz kawy, a takich ludzi jest niestety w społeczeństwie coraz więcej.

Dużym zmartwieniem może być także stresująca praca, więc jeśli ktoś idzie do pracy z bardzo negatywnym nastawieniem lub wraca z niej cały znerwicowany, powinien pomyśleć o jej zmianie. Zaostrzenie objawów trądziku różowatego może wystąpić głównie w okresie letnim, kiedy to skóra narażona jest na szkodliwe działanie promieniowania UV, np. w przypadku osób, które często opalają się nie tylko na plaży, ale też na solarium, a dodatkowo chodzą na regularne treningi rowerowe lub biegowe. Czasami lepiej zadbać o swoje zdrowie, niż o wygląd i formę fizyczną.

Trądzik różowaty a domowa pielęgnacja

Rozwiązaniem problemu w niektórych przypadkach może okazać się domowa pielęgnacja, która nie wymaga od zainteresowanych zbyt dużych środków finansowych.

To bardzo ważne, ponieważ każda osoba może stworzyć we własnym domu kosmetyki, dzięki którym raz na zawsze wyeliminuje się zmiany skórne, nie tylko z okolic twarzy, nosa i policzków, ale też ze skóry głowy.

Zaleca się stosowanie kremów z dużą ilością witaminy B3 oraz A. Jeśli ktoś ma do nich dostęp, wtedy też ma pewność, że skutecznie przeciwdziała rozwojowi trądziku różowatego. Ważne jest także stosowanie samodzielnie wykonanych maseczek lub też nakładanie tych kupionych w sklepach kosmetycznych i drogeriach.

Ciekawym rozwiązaniem będą domowe peelingi, np. z obecnością wyciągów z ziół. Jak widać rozwiązań jest naprawdę wiele, dlatego w proces leczenia oraz pielęgnacji trzeba się zaangażować, a w ten sposób nawiązuje się z trądzikiem różowatym równorzędną walkę.